Digitális bevándorlók – így nevezzük azt a generációt, akik korukból adódóan a mai digitális világ eszközeinek használatát nem a gyermekkori szocializáció során, hanem később, felnőttkorban tanulták meg. Azoknak, akik a társadalmi-gazdasági változások okozta trendek hatására kényszerülnek elsajátítani a digitális világban való létezéshez szükséges kompetenciákat - amit a fiatalabb generációk már az anyatejjel együtt szívtak magukba – óriási kihívást jelenthet az évtizedek alatt megszokott hagyományos tanítási módszerek két nap alatt történő lecserélése.
A 2020. márciusában életbe lépő digitális tanrendre senkinek nem volt ideje alaposan felkészülni. Bár számos oktatási intézmény sikeresen vezetett be bizonyos digitális eszközökön alapuló tudásátadási módszereket, a koronavírus a fokozatos átállást egyik napról a másikra lerövidíttette, mély vízbe dobva ezzel az érintetteket. Az ehhez szükséges eszközök és szakmai kompetenciák sok szereplő esetében részben vagy teljes mértékben hiányoznak. Ezt a problémát kívánja orvosolni az AMANÓBA önkéntes mozgalom.
A mintegy 200 tagot számláló nonprofit szervezet célja, hogy a digitális tanrend bevezetése által óráis kihívás elé állított érintettek (tanárok, diákok, szülők) számára szakmai segítséget nyújtson a feladatok sikeres kivitelezéséhez. Az AMANÓBA program által készített 3+1 módszertani csomag valós igényekre reflektál. Kidolgozásuk alapját egy 800 fő megkérdezésével történő kutatás adta, amiben az érintettek igényeit, a segítségnyújtás lehetséges színtereit mérték föl. A szakértők által készített módszertani csomagok meglévő szoftverek használatához nyújtanak segítséget az adott célcsoport (közép- és általános iskolás; ép; fogyatékossággal élő; sajátos nevelési igényű gyerekek), valamint a velük foglalkozó pedagógusok számára.
Az AMANÓBA kezdeményezése több szempontból is előremutató és példaértékű: olyan, mankóként funkcionáló segítséget nyújt az érintettek számára, ami ebben a nehéz helyzetben hiánypótló, ráadásul mindezt önkéntes segítők és szakemberek bevonásával teszik, mely kiválóan prezentálja azt a fajta összefogást, amire a jelenleg tapasztalható, különösen nehéz helyzetben szükség van.
Forrás: Pinterest